Lotus Emeya 2025: dichter bij een ‘echte’ Lotus

Image
Lotus Emeya électrique jaune vue avant trois-quarts, avec arrière-plan montagneux
Image
Lotus Emeya électrique jaune vue avant trois-quarts, avec arrière-plan montagneux

Lotus Emeya 2025: dichter bij een ‘echte’ Lotus

Lotus, ooit het symbool van ultralichte sportiviteit, heeft in het Geely-tijdperk een radicale ommezwaai gemaakt. Met modellen als de Eletre en de Emeya betreedt het Engelse merk het toneel van de grote elektrische auto's. Maar tegen welke prijs? Die van het compromis, zo blijkt ...​


​​Nieuwsgierig naar andere automodellen? Lees hier alle autotests van Touring.


Er was een tijd dat Lotus alleen maar bezig was met het verliezen van kilo's. “Light is right”, zei Colin Chapman ooit, de oprichter van het merk. Een credo dat in de loop der jaren tal van iconen heeft voortgebracht, zoals de Seven, de Elise en de Exige. Auto's ontworpen met het oog op lichtheid, rijplezier en een brute verbinding met de weg.

Deze filosofie heeft Lotus lange tijd wereldberoemd gemaakt, toegejuicht in de paddock en langs bochtige wegen. Maar er zat ook een keerzijde aan de medaille: beperkte verkoopcijfers, weinig winst en een chronisch probleem om het klantenbestand uit te breiden.

Lotus Emira Clark Edition in groen en geel naast een historische Lotus-racewagen.
Het verleden en het heden, broederlijk naast elkaar. De Emira, rechts (zie beschrijving hieronder), speelt niet in dezelfde klasse als zijn elektrische broertjes.


Geely als redder

Dat veranderde allemaal in 2017 toen het Chinese concern Geely, dat al eigenaar was van Volvo en Polestar en een belangrijke aandeelhouder van Mercedes, Lotus overnam. Met deze enorme industriële en financiële steun kreeg Lotus een duidelijke missie toebedeeld. Een ambitie die compromissen vraagt ... en SUV's. Het eerste resultaat van deze transformatie is de Eletre.

Met de Eletre zijn we ver verwijderd van de Elise van 700 kg, maar toch komt hij op de weg verrassend uit de hoek.
.

Deze elektrische SUV van 5,10 meter, geassembleerd in China in de Lotus Tech-fabriek in Wuhan, weegt 2,6 ton. Met een vermogen tot 905 pk en een afwerking die niet onder doet voor die van de Duitse topmerken! We zijn mijlenver verwijderd van de Elise van 700 kg, maar toch komt hij op de weg onverwacht sterk uit de hoek. Nauwkeurige besturing, verrassend strakke wegligging, krachtige remmen, bliksemsnelle acceleraties (in 2,95 seconden van 0 tot 100 km/u) ... de Eletre doet niet alsof. De auto blijft natuurlijk erg zwaar, waardoor alles een beetje gefilterd aanvoelt, maar toch maakt hij indruk met zijn efficiëntie en zijn responsieve rijgedrag.

Colin Chapman poseert op een gouden Lotus Esprit, voor een privé-vliegtuig van John Player Special in de kleuren van Team Lotus.
Colin Chapman, de oprichter van het mythische merk.


Een andere wereld

Deze demonstratie van technisch vernuft heeft wel een symbolische prijs. Voor veel fans betekent deze luxueuze SUV een radicale breuk met de spirit van Lotus. Minimalisme maakt plaats voor verfijning. Maar als dit het merk in staat stelt om te overleven, te innoveren en zijn gamma uit te breiden, waarom dan niet? Temeer omdat het verhaal niet ophoudt bij de Eletre. Met de Emeya, zijn eerste elektrische berline, keert Lotus immers terug naar iets dat dichter bij zijn roots ligt. Dit model - minder massief, wendbaarder en meer gericht op rijplezier - bewijst dat elektrisch rijden ook kan op de manier die Chapman voor ogen had.

Lotus keert zijn geschiedenis dus niet de rug toe, maar probeert een nieuwe versie te schrijven, met andere middelen, voor een andere wereld.

Twee elektrische Lotus Emeya's, een witte en een rode, rijden naast elkaar op een circuit omgeven door bomen.
Lijnen die op straat heel wat bekijks zullen hebben!


Emeya: dichter bij een ‘echte’ Lotus

De Lotus Emeya, die dichter bij de wortels van het merk staat dan de Eletre, is een elektrische berline van 612 pk die het comfort van een GT combineert met de wendbaarheid van een sportwagen. Ondanks zijn 2,5 ton toveren het perfect afgestelde chassis en de scherpe besturing een glimlach op het gezicht van de bestuurder. De luchtvering vangt de oneffenheden in het wegdek perfect op terwijl de vierwielaandrijving zorgt voor een feilloze grip. Het verfijnde interieur maakt gebruik van hoogwaardige materialen. De Emeya is misschien niet zo blits als de Eletre, maar vinkt volgens ons meer vakjes aan voor wie op zoek is naar een moderne Lotus, gericht op rijplezier. Prijs: tussen 109.490 en 154.890 euro.

Gele elektrische Emeya, driekwart achteraanzicht, rijdend op een bergweg.
De achterkant van de Emeya kon ons minder bekoren. Smaken en kleuren, weet je wel ...
Interieur van de Lotus Emeya: moderne cabine met lichte stoelen en een centraal touchscreen.
Eén ding kunnen we de Emeya zeker niet verwijten: de materialen zijn van hoge kwaliteit en de afwerking is van topklasse.


De Lotus Emira houdt het vuur brandend

Lotus heeft de verbrandingsmotor nog niet helemaal afgezworen. De Emira, verkrijgbaar met een V6-compressormotor van 405 pk of een AMG-viercilindermotor van 365 pk (zie hierboven), blijft in het gamma en valt in de smaak bij puristen. Nochtans wordt hij aangekondigd als de laatste Lotus met verbrandingsmotor voordat het merk volledige overschakelt naar elektrisch rijden. Maar in het licht van de hoge kosten, de nog altijd bescheiden verkoopcijfers van elektrische auto's en de toenemende financiële druk, is een terugkeer naar geëlektrificeerde verbrandingsoplossingen niet langer uitgesloten. De Theory One Concept zou hier wel eens het volgende voorbeeld van kunnen zijn. Lotus vindt zichzelf opnieuw uit ... maar blijft daarbij aandachtig luisteren naar het gegrom van een legendarische verbrandingsmotor.

​​Nieuwsgierig naar andere automodellen? Lees hier alle autotests van Touring.