
Vanaf 1 januari mogen dieselwagens met Euro-4 norm de lage-emissiezone (LEZ) van het Brussels Hoofdstedelijk Gewest niet meer in. 35.000 Brusselse gezinnen worden hierdoor getroffen en ook zo’n 560.000 autobezitters uit de andere gewesten mogende hoofdstad niet meer binnen, op straffe van een waanzinnige boete van 350 euro.
Touring onderschrijft het principe van de lage-emissiezone. Een recente studie toont trouwens aan dat het systeem van de euronormen werkt: recentere voertuigen zijn effectief schoner
Maar het bannen van de Euro-4 diesels komt volgens Touring op een bijzonder ongelukkig moment. Corona maakt inkopen doen merkelijk duurder, en ook de energie- en brandstofprijzen zijn torenhoog.
Koopkracht onder druk
Nu de koopkracht van een groot deel van de bevolking sterk onder druk staat, kunnen weinig mensen zich momenteel een ander voertuig aanschaffen, aldus Touring.
Daarom vraagt de organisatie aan de Brusselse regering om met spoed na te denken over hoe zij tegemoet zal komen aan eigenaars van deze Euro-4 dieselvoertuigen.

Om enig soelaas te bieden, heeft Touring de Brusselse regering voorgesteld om chauffeurs die nog met een Euro-4 dieselvoertuig rijden, pas te beboeten vanaf 2023. Zo zouden mensen wat meer tijd krijgen om een auto te vinden die binnen hun budget past of om hun mobiliteitsnoden en -gewoontes te herorganiseren.
“We vinden het jammer dat de Brusselse regering geen oren heeft naar onze oproep. We nodigen hen dan ook uit om snel zelf met een constructieve oplossing voor dit probleem op de proppen te komen in deze cruciale periode van economisch herstel”, klinkt het bij de mobiliteitsorganisatie.
Een Euro-4 diesel wordt volgend jaar onbruikbaar en virtueel waardeloos. Maar dat is niet alles. Omwille van productie- en toeleveringsproblemen door de coronacrisis zijn heel wat nieuwe auto’s nog niet beschikbaar. Hierdoor is de druk op de tweedehandsmarkt toegenomen en zijn de prijzen van tweedehandswagens merkbaar gestegen.
Als consument verlies je dus twee keer. Je oude Euro-4 auto geraak je aan de straatstenen niet kwijt, en de jongere occasie die je zoekt, is ofwel onvindbaar ofwel onbetaalbaar.
Contraproductief
Het risico bestaat dan ook dat een Euro-4 diesel vaker vervangen zal worden door een Euro-4, Euro-3 of zelfs Euro-2 benzinewagen die wel nog vrij mag rondrijden.
En laat die benzinewagens nu net auto’s zijn die het op vlak van CO2-uitstoot en klimaatimpact heel wat minder goed doen. Een verbod op Euro-4 dieselwagens wordt op milieuvlak dus contraproductief.

En al even contraproductief is het voortijdig beëindigen van de levenscyclus van een voertuig. “Naast het tegemoet komen aan de autobezitters die hun voertuig willen vervangen, dient Brussel onverkort en meer te investeren in valabele en betrouwbare alternatieven zoals autodeelsystemen.
Met het antwoord dat de betrokken Brusselaars en pendelaars dan maar de fiets of het openbaar vervoer moeten gebruiken, nemen wij geen genoegen. Dat is gewoonweg geen oplossing voor iedereen”, besluit Touring.
Touring doet daarom een beroep op het gezond verstand en het initiatief van de Brusselse overheid om een volwaardige oplossing aan te reiken voor deze problematiek, niet alleen wat milieuzorg betreft, maar ook op het vlak van koopkracht.
Meest recente artikelen
Kamperen met je hond? Zo bereid je je voor
Samen buiten zijn, nieuwe geuren opsnuiven en na een wandeling neerploffen voor de tent: kamperen met je hond is puur geluk. Met een beetje voorbereiding wordt het ook ontspannen. Zo ga je goed voorbereid én zorgeloos op pad.
Op reis naar Slovenië: documenten, reisformules en douaneformaliteiten
Neem de juiste documenten mee aan boord van jouw auto. Hoeveel sigaretten, sterke drank en andere goederen mag je meebrengen uit Slovenië?
Tutorial: lekke band vervangen in 6 stappen
Een lekke band? Zelfs als je nog nooit een reservewiel geplaatst hebt, is er geen reden tot paniek. Volg de uitleg van onze wegenwachter in de video, en leer in zes stappen hoe je een wiel vervangt!
Video: zo ontwasem je een beslagen voorruit
Een beslagen voorruit kan in elk seizoen voor gevaar zorgen als je op het punt staat achter het stuur te kruipen. Maar dankzij onze video in 4 stappen en de hulp van onze wegenwachter ben je in geen tijd van die condens verlost …
Montenegro, land met twee gezichten
Montenegro is een van de Balkanlanden die in sneltempo aan populariteit winnen. Tijdens een lang septemberweekend gingen we op zoek naar de aantrekkingskracht van het kleine staatje en ontdekten daarbij twee totaal verschillende gezichten …
Japan, een andere wereld binnen handbereik
Japan spreekt tot de verbeelding en staat bij veel mensen met stip op één. Maar wat houdt je tegen? De prijs? Dankzij de huidige koers van de yen is reizen door Japan vandaag verrassend haalbaar geworden. Eerste keer Japan? Verwacht dan veel meer dan het afvinken van de klassieke publiekslievelingen. Japan is echt een totaalbeleving.
Op reis in Europa: documenten, reisformules en douaneformaliteiten
Neem de juiste documenten mee aan boord van je auto. Hoe reis je naar je bestemming? Welke hoeveelheden sigaretten, sterke drank en andere luxegoederen mag je meebrengen vanuit jouw vakantiebestemming?